ZIELONY ODKRYWCA 

to nowa zabawa przyrodnicza z Krainy Wygasłych Wulkanów i rodzinna przygoda z roślinami dla ciekawskich. Co kilka dni będziemy udostępniać w tej zakładce kolorowankę aktualnie pojawiającej się rośliny. Waszym zadaniem będzie pokolorować roślinę na podstawie obserwacji w naturze lub  atlasu/ przewodnika do oznaczania roślin I wypełnić puste rubryczki. Jesteśmy ciekawi odnalezionych przez was ciekawostek o danej roślinie i nazwy ludowych/miejscowych. Zachęcamy do wyjścia na rodzinny spacer i poszukiwań w naturze. Mogą to być wasze przydomowe ogródki. Pamiętajmy, że w chwili obecnej muszą to być  odosobnione miejsca. Ci co pozostają w domu mogą posiłkować się internetem lub książkami. Zdjęcia lub skany kolorowanek prosimy przesyłać na e-mail: kontakt@zielonywulkan.pl. Zieloni Odkrywcy, którzy nadeślą co najmniej 10 wypełnionych kolorowanek dostaną dyplom Zielonego Odkrywcy w wersji elektronicznej.  Czas odkrywać świat!

WYZWANIA DLA ZIELONYCH ODKRYWCÓW: 
PIERWIOSNEK LEKARSKI

Kwitnie wczesną wiosną, od marca do maja. Zasiedla świetliste lasy nadrzeczne, pastwiska, zarośla i wzgórza.

MNISZEK POSPOLITY

Występuje w siedliskach otwartych: nieużytkach, łąkach, polach, trawnikach,  ogrodach, sadach oraz widnych lasach i zaroślach.  Szczególnie upodobał sobie miejsca przekształcone przez człowieka.

JASNOTA PURPUROWA

Znajdziecie ją na przydrożach, rumowiskach i w rowach. Rośnie  najchętniej na żyznych i gliniastych glebach. Tworzy skupiska i uwielbia gleby zasobne w azot.

MIODUNKA

Rośnie na żyznym, próchnicznym i wilgotnym podłożu. Lubi cieniste i półcieniste stanowiska.  Pasą się na niej pierwsze przebudzone owady zapylające.

FIOŁEK WONNY

Porasta widne lasy liściaste, zarośla, polany i trawniki. Lubi półcień i cień oraz gleby próchnicze i lekko wilgotne. Ceniony za piękne i pachnące kwiaty.

PODBIAŁ POSPOLITY

 Rośnie na glebach gliniastych lubi miejsca kamieniste, piarżyska, żwirowiska nadrzeczne, osuwiska, skarpy przydrożne, urwiste brzegi rzek i potoków, hałdy piasku, węglowe i pogorzeliska. Potocznie uważany za chwast.

WYZWANIE DODATKOWE DLA ZIELONYCH ODKRYWCÓW: 
SALAMANDRA PLAMISTA

Północna granica zasięgu występowania biegnie w południowej Polsce. W Krainie Wygasłych Wulkanów występuje licznie w jednym z wąwozów.  Jego nazwa to tajemnica :). Salamandry żyją w wilgotnych lasach liściastych i  prowadzą lądowy tryb życia. Należą  do nielicznych płazów ogoniastych w naszym kraju.  

Menu